57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda ödüller verildi

Mustafa AKIN/İSTANBUL,(DHA) – 57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

“Tarihe ve Doğaya Saygı” temasıyla gerçekleştirilen 57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi. Bodrum’dan başlayan TUR2022, İstanbul’da sonlandı. Atatürk Kültür Merkezi’nden start alan 149 sporcu, hava şartlarından dolayı Kuzguncuk’ta kaza yaptı. Yarışın 25’inci kilometrelerinde gerçekleşen kaza sebebiyle bisikletçiler, devam etmek istemezken, Beylerbeyi Sarayı’nın önünde organizasyon durmak zorunda kaldı. Komiserler Kurulu’nun sporcuların talebi doğrultusunda aldığı kararla İstanbul-İstanbul etabı nötralize edilirdi. 57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, geride kalan etaplar sonunda elde edilen sonuçlarla sonlandırıldı.

57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu Israel – Premier Tech takımından Yeni Zelandalı Patrick Bevin kazandı. İkinciliği Alpecin-Fenix takımından Avustralyalı Jay Vine, üçüncülüğü ise İtalya’nın Drone Hopper-Androni Giocattoli takımından Arjantinli Eduardo Sepulveda elde etti.

Dünkü sonuçlara göre Belçika’nın Alpecin-Fenix takımından Belçikalı Jasper Philipsen sprint liderinin giydiği yeşil mayonun, ABD’nin Wildlife Generation Pro takımından Noah Granigan en iyi tırmanışçının giydiği kırmızı mayonun, Sakarya Büyükşehir Belediyesinden Batuhan Özgür ise Türkiye güzelliklerini gösteren beyaz mayonun sahibi oldu.

Takımlar klasmanında ise İspanya’nın Equipo Kern Pharma şampiyonluğa ulaşırken, Almanya’nın Bike Aid takımı ikinci, İtalya’nın EOLO-Kometa takımı üçüncü oldu.

ÖDÜLLER VERİLDİ

57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ardından dereceye giren sporculara ödülleri taktim edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, ödülleri verdi.

 

Bakan Kasapoğlu: Bisikletteki çıtamızı yukarılara koyarak madalyalarımızı artıracağız

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Önümüzdeki süreçte bisikletin hem tabana yaygınlaşması konusunda çıtamızı yukarılara koyacağız, hem de bisikletteki madalyalarımızı artıracağız” dedi.

“Tarihe ve Doğaya Saygı” temasıyla gerçekleştirilen 57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, İstanbul’da sona erdi. Atatürk Kültür Merkezi’nden start alan sporcular, hava şartlarından dolayı meydana gelen kaza sebebiyle yarışa devam edemedi ve Komiserler Kurulu’nun aldığı kararla etap iptal edildi. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ödül töreni öncesinde yaptığı açıklamada, “57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bugün tamamlanıyor. Bodrum’da geçen hafta başlamıştı ve 1915 Çanakkale Köprüsü dahil birçok güzel etap olmak üzere bugün Taksim Meydanı’nda tamamlanıyor. 25 farklı takım, 175 sporcu yaklaşık 1303 kilometre yol kat ettiler. Ülkemizin eşsiz güzellikleri, tabiatı gözler önüne serildi. Bugün de dünyanın en güzel şehri İstanbul’da tamamlanıyor. Bisiklet branşı ülkemizde her geçen ilginin arttığı bir spor dalı oldu. Bununla birlikte çalışmalar da artıyor. Cumhurbaşkanımızın güçlü vizyonuyla ortaya koyduğumuz hamleler, uluslararası arenada meyvelerini veriyor. Bisiklet de bu anlamda heyecan veren bir spor. Ülkemiz altyapı, coğrafi özellikleri ve iklimi nedeniyle bu spora çok uygun. Türkiye’nin ilk olimpik velodromunu tamamladık. Dünyadaki en önemli merkezlerle yarışacak seviyede mükemmel bir tesis oldu. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. İspanya gibi bisiklet hazırlık kamplarının yoğun olduğu ülkeler vardır. Ben sporcuları artık Türkiye’ye kampa davet ediyorum. Her türlü altyapımız tamamlandı. Manisa etabını takip ettim. Sporseverlerin, gençlerin sporculara olan ilgisi beni çok mutlu etti. Her branşta olduğu gibi bisiklette de daha büyük başarıları yakalama noktasında önemli aşamaları kat ettik. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte bisikletin hem tabana yaygınlaşması konusunda çıtamızı yukarıya koyacağız hem de bisikletteki madalyalarımızı artıracağız” diye konuştu.

“İSTANBUL ULUSLARARASI ORGANİZASYONLARI GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEK”

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi İstanbul’un uluslararası organizasyonları gerçekleştirmeye devam edeceğini ifade ederek, “Pandemiye rağmen geçtiğimiz yıl 164 farklı uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptık. Buna tüm hızıyla devam ediyoruz. Önümüzdeki ay Konya’da İslami Dayanışma Oyunları’nı ve Bursa-İznik’te Dünya Göçebe Oyunları’nı gerçekleştireceğiz. Ülkemiz, spor turizmi konusunda marka ve bu markayı güçlendirmeye devam edeceğiz. Birkaç ilimize değil, bütün illerimize yaydığımız kış sporları, su sporları, ekstrem sporlar, salon sporlarıyla devasa bir altyapımız var. Önümüzdeki aylarda voleybol şampiyonası Ankara’da yapılacak. Dün İstanbul’da tenisin prestijli organizasyonlarından birisinin tanıtımı yaptık. Geçtiğimiz günlerde hizmete aldığımız İstinye’deki tenis üssümüzde yapılacak. Dünyanın önemli tenisçilerini ağırlayacağız. Spora ve sporu tabana yayma konusundaki projelerimizi devam edecek” şeklinde konuştu.

“YARIŞÇILARI VE KAZANANLARI TEBRİK EDİYORUM”

‘Yüzme bilmeyen kalmasın’ projesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “Basketboluyla, futboluyla, güreşiyle, okçuluğuyla her alanda iddiamızı devam ettireceğiz. Yeteneklerin keşfi çok mühim. Artık bunu tesadüfe bırakmıyoruz. Milli Eğitim Bakanımızla bunun tanıtımını yapacağız. Geçtiğimiz günlerde başlattığımız yeni spor liseleri uygulamaları apayrı bir açılımı kazandıracak. Okullarımızı birlikte yöneteceğiz ve tüm tesislerimiz, spor liselerimizin emrinde olacak. Sporu eğitimle birleştirme noktasında büyük mesafeleri kat edeceğiz. Bu anlamlı organizasyon vesilesiyle emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İlgi gösteren ev sahipliği yapan tüm vatandaşlarımızı selamlıyorum. Federasyonumuzu, bakanlığımızı kutluyorum. Cumhurbaşkanlığımızın himayelerindeki bu organizasyon vesilesiyle şükranlarımı sunuyorum. Yarışçıları ve kazananları tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Organizasyonun çok keyifli olduğunu kaydeden Bakan Kasapoğlu, “İstanbul’un güzel de bir havası var aslında bugün. Biraz önce görüştüm federasyon başkanıyla. Yarışçıların yavaş yavaş gelerek İstanbul’un keyfini çıkardığını ifade ettiler” dedi.

Fuat Oktay: Dünyada Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen tek tur

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bu turun önemli özelliği de dünyada Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen tek tur olması. Cumhurbaşkanımızın bu tura verdiği özel ihtimam neticesinde de Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turumuz, uluslararası alanda prestij kazanmakta” dedi.

“Tarihe ve Doğaya Saygı” temasıyla gerçekleştirilen 57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, İstanbul’da sona erdi. Bodrum’dan başlayan ve Atatürk Kültür Merkezi’nde sona eren TUR2022 sonrasında ödüller verildi. Düzenlenen törende açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Dünyanın dört bir yanından gelip Bodrum’da pedal çevirmeye başlayan sporcularımızla İstanbul’da bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Spor ve sporcularla her zaman bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere en kalbi selamlarını iletiyorum. Bisiklet sporu da dünyanın her yerinde her yaşta insanı bir araya getirmekte. Yine tüm dünyada ilgi ile takip edilen organizasyonlar vesilesiyle de toplumları birbirine yaklaştırmakta. Özellikle son yıllarda bizler de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sporun her alanında olduğu gibi bisiklet sporu alanında çok ciddi çalışmaları hayata geçirdik. Ülkemizin bisiklet sporu alanında tanınırlığını artırmak için de ülkemizin pek çok yerinde ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenliyoruz. Henüz geçtiğimiz ay Tour Of Antalya’nın 4’üncüsü başarıyla tamamlandı. Bugün ise bu spora verdiğimizin desteğin en büyük kanıtı olan, 57 yıldır aralıksız düzenleyerek bir gelenek hale getirdiğimiz organizasyonda buluştuk. Bu turun önemli özelliği de dünyada Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen tek tur olması. Cumhurbaşkanımızın bu tura verdiği özel ihtimam neticesinde de Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turumuz, uluslararası alanda prestij kazanmakta. 2008 yılında ise en prestijli etaplı bisiklet yarışları olan Word Tour standartlarında düzenlenmeye başlanmış, 2017 yılında ise resmi olarak bu kategoriye yükselmiştir” diye konuştu.

“5 KITADA 190 ÜLKEDE CANLI YAYINLANARAK MİLYONLARCA DA HANEYE ULAŞTI”

Fuat Oktay, UCI tarafından bu seneki turun, dünyada en üst standartlarda düzenlenen 25 bisiklet turundan birisi olma özelliğine eriştirildiğini ifade ederek, “Bu organizasyon vesilesiyle keyifli mücadelelerin yanı sıra yine ülkemizin güzelliklerini, zenginliklerini de gözler önüne seren 5 kıtada 190 ülkede canlı yayınlanarak milyonlarca da haneye ulaştı. Bu yıl ‘Doğaya saygı’ temasıyla düzenlenen etkinlik, ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini ve bu güzelliklere nasıl sahip çıkıp koruduğumuzu herkese apaçık gösterme fırsatı sunmuştur. Bodrum’dan İzmir’e, oradan gurur kaynağımız 1915 Çanakkale Köprüsü’nü geçerek İstanbul’a kadar uzanan 8 etabın her birinde tüm dünya ülkemizin güzelliklerine canlı canlı şahit olmuştur. Bu tur, ülkemizin tanıtımı ve marka değerinin artırımına da büyük katkı sağlamaktadır. Spor, evrensel kültürün bir parçası olarak insanları hiçbir fark gözetmeksizin bir araya getiren bir güç. Rekabetçi doğasının ötesinde aynı zamanda içinde disiplin ve kardeşlik duygularını da barındırmakta. Sporun doğasındaki hayatımıza yansıttığımızda dostluk ve kardeşliğe de katkı sağlamış olacağız. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nu yürekten kutluyorum. Sporculara başarılar diliyorum, ödül alanları kutluyorum” şeklinde konuştu.