Burak Manap’tan, adı Beşiktaş ile anılan Adam Buksa analizi

Herkese Merhaba ! Beşiktaş’ın transferde adı geçen Polonya’lı Adam Buksa’yı, sizin için elimden geldiğince analiz ettim.

 

1- Ofansif ikili mücadelelerde, vücut üstünlüğünü iyi koruyabilen bir oyuncu olmakla birlikte, rakiple ikili mücadele esnasında iyi perdeleme yapıyor.
2- Vücut yapısı olarak biraz yavaş diyebilirim.. Top sürme konusunda biraz ağır kalabiliyor ve akabinde rakibin yoğun baskısı altında hemen top kaybı yaşayabiliyor.
Resim
3- 2.bölgeye kadar, hatta kendi yarı sahasına çok sık gelerek oyun kurulumuna katkıda bulunuyor. Isı haritasından da görebileceğiniz üzere; ofansif aksiyonlarından ziyade, sahada defansif aksiyonları da çok fazla barındıran bir isim.
4- Ayrıca kendi ana bölgesinden ziyade, 2.bölge ve kendi yarı sahasında da ısı ağırlığı çok fazla olduğunu da görebilirsiniz.
5- Topla buluştuğu sırada, fazlasıyla soğukkanlı ve çevre kontrolünü de iyi gerçekleştiren birisi olmakla birlikte, baskı esnasında topu saklama özelliğinin yanı sıra, boş alan yaratan özelliği de mevcut.
6- Haliyle oyun kurulumu gerçekleştirileceği sırada, kısa ve orta menzilli pasları tercih ederek, takımı atağa çıkarabiliyor.
7- Oyuncunun dripling girişim sayısı maç bazlı çok az olmakla birlikte, başarılı dripling aksiyonları da kararında diyebiliriz. %40 başarı oranı mevcut. Bu sezon maç başı ortalama 1,54 dripling yaparken, başarılı dripling ise 0,62 şeklindedir. Buksa,
Resim
8- Buksa’nın bu sezon MLS’teki 10 maçlık dripling yaptığı bölgeleri de harita üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Topu ortasahadan 3.bölgeye taşımaya çalışıyor. Bu da fazla yorgunluk oluşturuyor kendisinde.
9- Oyuncu, genel hatları itibariyle hücumdan ziyade, defansif aksiyonları ağır basan birisi. Gerek ikili mücadeleler, gerekse fizik üstünlüğünü rakibe karşı hissetiren bir oyuncu.
Resim
10- Adam Buksa’nın ikili mücadele girişimlerini de ilgili görselden görüntüleyebilirsiniz. Rakip ceza sahasından ziyade, merkez ortasahanın sağ ve sol bölgesinde de mevcut bir yoğunluk bulunuyor.
11- Yapılan kavisli ortalarda, penaltı noktasında belirerek, kafayla çektiği şutlar başarılı ve bu sezon toplamda attığı 11 golün 5 tanesi kafa golüdür. Ayrıca oyuncunun bugüne kadar tüm takımlarda (resmi maçlar) attığı toplam 69 golün %33’ü kafayla gelmiştir.
12- Bunun yanı sıra oyuncu bu sezon maç başı 3,1 şut çekerken, 1,5 isabet gerçekleştirmiştir. Başarı oranı ise %48 şeklindedir. Çekilen toplam 31 şutun 17 tanesi kafayla gerçekleşmiştir.
Resim
13- Oranlara dağıtırsak şöyle bir görüntü ortaya çıkıyor; Kafa: %55 Sol Ayak: %35 Sağ Ayak: %10
14- Eğer oyuncuyu benzer rolünde olan Sörloth ile karşılaştıracak olursak farklar şu şekildedir; -Sörloth’un bitiriciliği daha iyi. -Sörloth’un dripling’i daha başarılı -Adam Buksa hava toplarında daha başarılı -Adam Buksa kazanılan hava topları, Sörloth’a göre daha fazla.
15- Kafayla atılan goller konusunda Adam Buksa bir adım önde. -Adam Buksa, Sörloth’a göre ikili mücadele kazanma konusunda daha başarılı. -Hız konusunda Sörloth bir adım daha önde diyebiliriz.
16- Bu arada oyuncuyu beğenmediğimi düşünebilirsiniz. Ancak Adam Buksa, kesinlikle kalitesiz birisi değil. Kumaşı ve oyun kalitesi fazlasıyla iyi. Tek sıkıntı, kendisinin oyun tarzının benzerliğini sağlayan halihazırda oyuncuların olmasıdır.
17- Beşiktaş’ın hücum konusunda ikili mücadele kazanma dinamizmi Batshuayi ve Kenan Karaman ile zaten sağlanıyordu. Beşiktaş’ın problemi hücumda ikili mücadele kazanmak ya da hücum bölgesinde oyun kurmak değil, tam aksine gol sıkıntısı çekmesi.
18- Eğer bu tipte bir oyuncu alınacaksa şayet, yerliden ilerleyerek Halil Dervişoğlu’da kiralanabilir. Buksa ile neredeyse aynı özellikleri taşıyor. Ancak Beşiktaş’ın ana sıkıntısı gol.
19- Dolayısıyla bu problemin Adam Buksa ile giderileceğini pek sanmıyorum. Adam Buksa şayet gelirse, Batshuayi ve Kenan Karaman gibi hücum bölgesinde alan açıp, ikili mücadele kazanıp, 3.bölgede oyun kurma girişimlerini yoğunluk olarak gerçekleştirecektir.
20- Haliyle Beşiktaş’ın Adam Buksa’dan ziyade maliyeti de hesaba katarak daha net bir santrafora ihtiyacı var diyebilirim. Charbonnier, Simon Terodde, Fabian Klos gibi isimler Beşiktaş’ın kısa sürede ihtiyacını büyük ölçüde giderecek isimlerdir.
21- Oyuncunun ofansiften ziyade, defansif aksiyonlarının çok daha başarılı olduğunu söylemiştim. Buksa’nın hücum bölgesinde sıkça beslenenin yanı sıra, besleyen de bir oyuncu olduğunu söylemekte fayda var.