Burak Manap’tan, adı Beşiktaş ile anılan Ekvador’lu Jordy Caicedo analizi

Herkese Merhaba ! Beşiktaş’ın resmi teklif götürdüğü Ekvador’lu Jordy Caicedo’yu elimden geldiğince analiz etmeye çalıştım.

Resim

1- Bu sezon toplamda 46 maça çıkmış olup, maç başı 83 dakika sahada kaldı. Oynadığı maçların dağılımı ise şu şekildedir; Bulgaristan 1.Ligi: 28 maç Bulgaristan Kupası ve Süper Kupası: 7 maç UEFA Konferans Ligi: 11 maç

 

2- Topla dribling halindeyken oldukça soğukkanlı bir yapısı olmakla birlikte, duran toplarda hedef oyuncu durumunda.

 

3- Korner kullanımlarında top özellikle kendisinin olduğu noktaya gönderiliyor.CSKA Sofya’nın hava toplarındaki en önemli ismi diyebiliriz.Bu sezon attığı gollerin 11 tanesi de kafayla geldi. Zaten halihazırda oyuncunun en iyi özelliği kafa toplarıdır.

 

Resim

4- Bu esnada bu sezon CSKA Sofya ile attığı gollerin vücut hallerini de kendi hazırladığım grafikten görüntüleyebilirsiniz.

 

5- Bu sezon takımla oynadığı 46 maçta 16 xG üretip, toplamda 22 gol atmıştır. Dolayısıyla gol beklentisinin %38 üzerine çıkmış durumda.

 

Resim

6- Oyuncunun atmış olduğu golleri de hem sahadaki, hem de kaledeki yerlerinde görebilirsiniz. Sahadaki yerlerine dikkat ettiyseniz, gollerin yoğunluk olarak kale alanından geldiğini göreceksiniz. Buradan gelen gollerin neredeyse çok büyük çoğunluğu kafayla atılan gollerdir.

 

Resim

7- Atılan gollerin de kaledeki yerleri bu şekildedir. Caicedo’nun attığı gollerin alt köşelerde yoğunluk olarak görülmesinin sebebi, kafayla attığı golleri yere doğru vurarak gerçekleştirmektedir.

 

8- Oyuncu topla birlikte atağa çıkarken oldukça güçlü bir fiziğe sahip olmakla birlikte, rakip savunma hattını da hızıyla birlikte çok rahat geride bırakabiliyor. Sağ ayaklı olup, sol ayağını da çok rahatlıkla kullanabiliyor.

 

9- Ayrıca son vuruşları ve bitiriciliği ise muazzam seviyede. Oyun stili, topla koşuları, son vuruşları ve güçlü fiziğiyle birlikte sırtı dönükken topu ayağının ucuyla alıp depara çıkarken bana Balotelli’yi biraz hatırlattı diyebilirim.

 

Resim

10- Hatta bununla alakalı olarak dripling konusunda oyuncunun yüksek koşularını da haritadan görebilirsiniz. Maç başı 3,83 (5.5 – 7 m/s) yüksek koşu yaparken, sprint ise maç başı 0,41 ( > 7 m/s) şeklindedir.

 

11- Oyuncu,bir santrafora göre oldukça fazla kart görmekle birlikte,gördüğü kartların neredeyse %90-95’i, ikili mücadelelerde hava topuna çıkarken elini ya da kolunu rakip oyuncunun suratına çarpmasından kaynaklanıyor. Hava topuna yükselirken, etrafını göremeyen bir karakteri var

 

12- Bunun yanı sıra Caicedo’nun top kayıpları maç başı 9 iken, kendi yarı sahasında ise 1,2 şeklindedir. Ancak yapılan top kayıpları genellikle kendisine atılan uzun topları, hava topuna çıkarak arkaya sektirip atak oluştururken yaşanıyor.

 

13- Ground challenge gibi aksiyonlarda çok fazla sert bir savunmacı olmadığı sürece top kaybı yaşamıyor. Oyuncunun top kayıplarını yaşadığı bölgeler de bu şekildedir.

 

Resim

14- Özellikle kırmızı okla işaretlediğim yerlerde ters kafa topları sebebiyle top rakibe geçtiği için fazla top kaybı yaşanıyor.

 

15- Genel olarak konuşacak olursak Caicedo, Beşiktaş’ın hem hücum sorununu, hem bitiricilik hem de skor sorununu doğru bir kadro yapısıyla ve kendisine partnerlik edecek oyuncularla çözebilecek kapasitede birisi.

 

16- Eğer Adam Buksa ile karşılaştırma yapacak olursak, kesinlikle Caicedo diyebilirim. Adam Buksa’yı neden tercih etmeyeceğimi düşünüyorsanız, Adam Buksa analizimi okuyabilirsiniz isterseniz

Adam Buksa analizi için TIKLAYIN.