Burak Manap’tan, Galatasaray’ın anlaştığı teknik direktör Okan Buruk analizi

Okan Buruk, Galatasaray camiasına hayırlı olsun. Analizi okuyan, beğenen ve paylaşan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Resim

Analizi okuyan, beğenen ve paylaşan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

1- Okan Buruk, 2019-2021 yılları arasında, Başakşehir’de toplamda 55 lig maçına çıkmış olup, maç başı 1,78 xG üretirken, atılan gol ise 1,67 şeklindedir. Eğer toplamda bakacak olursak, 98 xG üretip, 92 gol atmıştır.

 

2- Dikkate değer performans gösterilen şampiyonluk sezonunda ise 59,78 xG üretip, 65 gol atıp, beklentinin de %9 fazlasını gerçekleştirmiş oldu.

 

3- Maç içerisinde geriden oyun kurmayı tercih eden bir yapısı olmakla birlikte, sık sık adam eksiltme becerisi de gerçekleştirmektedir.

 

4- Bu arada 11-13 yılları arasında A.Avcı’nın milli takımda yardımcılığını yaptğını da unutmamak gerek. Geriden oyun kurma ve savunma konusunda kendisinden fazlasıyla feyz aldığını düşünüyorum.

 

5- Takım içerisindeki soğukkanlılıkla birlikte, sahanın her tarafına yayılan bir oyun anlayışı tercih ederek, sahanın her bir santimetresini mümkün olduğunca en verimli bir şekilde kullanmaya özen gösteriyor.

 

6- Başakşehir döneminde yapılan geriden oyun kurulumlar, savunma ile önlibero arasından ziyade, savunmadan beklere genellikle diyagonal paslarla gerçekleştirmiş. Şampiyon olunan sezonda ligde en fazla geriden oyun kuran 5. takım konumunda yer almış 17 kez maç başı ortalamayla.

 

7- Bu tür sekanslarda, rakibi mümkün olduğunca kendisine yaklaştırıp, geride alan yaratmaya çalışmaktadır.

 

Resim

8- Bir oyuncudan ziyade, mümkün olduğunca en az 2 oyuncuyu kendisine doğru gelmesini sağlatarak, arkada boş koridor yaratıp, kendisine unutturan ve bu koridorda hücuma doğru koşu yapan oyuncuya uzun pas atarak, atak girişimi sağlatılıyor.

 

9- Kendimce Hocanın en başarılı bulduğum yanlarından birisi de, rakip tarafından oluşan olası set hücumu ve kontra ataklarda, savunma yerleşimini oldukça dikkatli ve hızlı sağlıyor. Galatasaray’da bu konuda Torrent’in tam tersi, yani başarılı bir savunma anlayışı olacağı kesin.

 

10- Savunma yerleşiminde herhangi bir müdahale olmasa dahi, yerleşimi doğru bir şekilde yapmakla birlikte, her bir oyuncu bireysel görevinin de ne olduğunu ve ne yapması gerektiğini iyi biliyor. Oyuncuların her biri buna göre kodlanmış vaziyette. Kimse görev dışına çıkmıyor.

 

11- Ligde oynadığı 55 maçta 70,57 rakip xG izni verirken, 71 gol yedi. İlk kez şampiyon olmuş bir hoca için ne iyi ne de kötü, yani tamamen denge sağlanmış diyebiliriz bunun için. Maç başı ise 1,28 rakip xG izni verirken, maç başı 1,29 gol yedi diyebiliriz.

 

12- Ceza sahası dışından çok zorda kalmadıkça şut çekilmesine müsade etmiyor. Rakip ceza sahasına yaklaştıkça, kısa paslarla ceza sahasına girmektedir. 55 lig maçında atılan 92 golün %91,3’ü ceza sahası içerisinden gelirken, %8,6’sı ise ceza sahası içerisinden gerçekleşti.

 

Resim

13- Atılan gollerin sahadaki yerleri ise görseldeki gibidir.

 

Resim

14- Atılan gollerin hücum tiplerine de bakacak olursak ve penaltıyı da dahil etmemiz gerekirse, gollerin %28’i duran toplardan gelmiş.

 

15 – Oyunu kurarken ve atak organizasyonlarında özellikle dış koridor üzerinden rakip savunma hattını aşmaya çalışıyor.

 

16- Biraz önce de paylaştığım üzere, rakibi kendisine çekip, arkasında çok sık aralıklarla boş koridor yaratmaya çalışarak, kanatlardan içeri doğru giriş denemeleri yapıyor.

 

Resim

17- Yapılan asistlere baktığımızda ise, Okan Buruk’un iç koridor ve merkez koridoru ne kadar aktif kullandığını görüyoruz.

 

18- Bunun yanı sıra oyun anlayışı olarak pres yapan bir takım olsa da, çok fazla saldırgan bir tavır sergilememektedir. 19/20 sezonu PPDA verilerine baktığımda 6,41 PPDA yaparken, 20/21 sezonunda ise 6,40 PPDA gerçekleştirmiştir.

 

19- Okan Buruk, maç içerisinde çok fazla önde baskı yapan bir takım oluşturmuştu Başakşehir’de. Zira şampiyon oldukları sezon ligde en fazla önde baskı yapan 2. Takım konumunda olmuştu maç başı 3,5 ortalama ile.

 

20- Okan Buruk, maç içerisinde çok fazla önde baskı yapan bir takım oluşturmuştu Başakşehir’de. Zira şampiyon oldukları sezon ligde en fazla önde baskı yapan 2. Takım konumunda olmuştu maç başı 3,5 ortalama ile.

 

ResimResim

21- Ancak başarı oranına bakacak olursak, %42’lik bir başarı ortalaması mevcut. O sezon yine aynı şekilde ligde en kötü 6. Takım konumunda yer aldı. Galatasaray’da ise Mostafa Mohamed ve özellikle Berkan ile önde baskı girişimleri yapacağını düşünüyorum.

 

22- Korner kullanımlarında ise şampiyon olunan sezon 153 korner kullanılmış, %61’i isabetli olmuş. İsabetli olanların %37’si şuta dönüşürken, şuta dönüşenlerin de gole dönüşme oranı %12 şeklindedir.

 

23- Ancak kırılımlara ayırmadan toplam korner üzerinden değerlendirecek olursak, %3’ü gole dönüşmüş demektir. Korner kullanım noktalarında da görselde gördüğünüz üzere, %47’si penaltı noktası üzerine gerçekleşmiş gözüküyor.

 

24- Okan Buruk’un korner kullanımlarını izlediğimde ise, kafa vuruşları konusunda hedef oyuncusu Enzo Crivelli olarak gözüküyor.

 

25- Okan Buruk’un korner kullanımlarını izlediğimde ise, kafa vuruşları konusunda hedef oyuncusu Enzo Crivelli olarak gözüküyor.

 

Resim

26- Kullanılan kornerlerin gönderim noktalarına da bakacak olursak bu şekildedir;

 

27- Okan Buruk’un Başakşehir’deki zaafiyetlerine gelecek olursak, rakibe karşı verilen pozisyonları izlediğimde, kontra atak sorunu yaşadığını gördüm.

 

28- Özellikle kontra ataklarda savunmada 1 anda 2v1 ya da 3v1 şeklinde yakalanarak goller yenilmiş. Tabi bunda, o dönemki savunma hattının yaş ortalaması da bu duruma etki edebiliyor.

 

29- O dönem 30,5 yaş ortalamalı savunma hattı vardı. Şu anda Galatasaray’ın savunmadaki yaş ortalaması ise 27 şeklindedir.

 

30- Bunun yanı sıra rakip takım tarafından oluşan ataklarda, arka kale direğin olduğu nokta çok fazla boş bırakılmış. İlgili görseli temsili olsun diye tek bir maçtan yakaladım. Bunun gibi yüzlercesi daha var.

 

Resim

31- Okan Buruk’un özellikle kontra ataklarda daha dikkatli olması, hatta geriye dönüşlerde ivme kalitesi yüksek olan Berkan’ı tercih etmesini umuyorum.