CEVAPSIZ SORULAR

Türk müzik tarihinin en çok dinlenen ilk on şarkısına giren ve bunu da 50 milyon üstü Spotify sayacı ile kanıtlayan, maNga grubun şarkısıdır Cevapsız Sorular. Kişilikleri ve müzisyen yönleri, günümüz müzik dünyasında bence örnek bir grup olup birçok güzel şarkısının yanında bu şarkı bugün için yazılmış gibi duruyor.

Ve sevgili Ferman Akgül’ün yazdığı, bulduğu sözler an itibari ile Galatasaray camiasında ne karşılık bulmuş, kongreden sonra geriye hangi sorular cevapsız kalmış, bu seferinde, yorum yapmak ya da bir şeyleri açıklamak yerine, soralım bakalım..

-Burak Elmas eğer Işıtan Gün’ün istifasını almış olsaydı ibrasızlık bu kadar kolay olur muydu?

-Fenerbahçeli bir danışman bulmak, toplantılara sokmak ve ailesinin geçmişinde FETÖ yargılaması bulunan bir CEO’dan daha uygun bir aday bulunamaz mıydı ?

-Fatih Terim’le yola bu kadar güçlü bağlarla yola çıkılmış ve taraftar içinde bu kadar sevilen bir hocaya en azından 1 sene tahammül edilemez miydi?

-İletişim en önemli konumuzdur deyip, sosyal medya hesaplarına kural nizam getiriyoruz iddiası ile yola çıkarak, şair ruhlu Remzi bey ile başlayan ve Sportig AŞ’nin yönetim kurulunda biten bir iletişimsizlik zinciri kurulmasa her şe daha güze olabilir miydi ?

-Rezan Epözdemir’ ve Köksal Ünlü’nün itirazlarını bu kadar duymamazlıktan gelme yerine biraz kulak verilse daha iyi olabilir miydi ?

-Başkan olmanın aslında nihai varış noktası olmadığı baştan anlaşılsa, Galatasaray başkanı der ve olur mantığından yola çıkılmasa, hem yol arkadaşları, hem de camia daha iyi kucaklanmış olmaz mıydı?

-Seçim dönemi verilen sözler biraz daha destekli olarak verilemez miydi?

-TFF’ye çeşitli dönemlerde atar yaparken, bunun hem camia içi tepkileri hem de sahaya yansıyabilecek sonuçları daha iyi hesaplanamaz mıydı?

-Fenerbahçe ile beraber ürün satalım’a gidecek kadar gidecek bir dostluk mesajı vermek şart mıydı? İkinci başkanlarının gelip NEF stadyumunda densizce demeçler vermesine rağmen bu iletişimin devam etmesi bu kadar gerekli miydi?

-Baştan kendi içinde uyumsuzluk çıkaracağı belli olan bir listeye biraz daha özen gösterilemez miydi?

-Fenerbahçe demişken, işini ne kadar iyi yaparsa yapsın bir yerde patlama riski olan, sahibi Fenerbahçe’li bir ajansla çalışmak ve stratejilerini onlarla paylaşmak şart mıydı?

-Takımların her birinin dinamikleriyle oynayıp ilk altı içinde herhangi bir Galatasaray takımının olmaması karşısında acaba biz bir yerde yanlış yapıyor muyuz diye sorulabilir miydi?

-Transferde 30 milyon Euro harcarken daha dikkatli davranılabilir miydi?

-Hazır olmayan bir kadın takımını acele ile kurup ilk maçında Fenerbahçe’den 7 yemek yerine, biraz daha sakin kalıp dikkatli takım kurulabilir miydi?

-Selçuk Erdoğmuş’un dışarıdan bakınca pek de içe sinmeyen disiplin işlemini mali genel kurul öncesi hızlıca yapıp, ihraç kararı verilmesinin etkileri daha iyi düşünülemez miydi?

-Aynı şekilde Mustafa Cengiz dönemindeki menajer paralarını gözler önüne serip, ondan önceki dönemlere pek dokunmamak özellikle genel kurula az bir zaman kala yeni bir cephe açmak adına şart mıydı?

-Zaten seçimler az bir farkla kazanılmışken, özellikle Eşref Hamamcıoğlu’nun hamleleri daha iyi hesaplanıp ona göre bazı açıklar daha az verilemez miydi?

-Barcelona ve Beşiktaş maçlarında biletlerin çabuk tüketilmesi sonrası taraftarda oluşan tepki daha iyi yönetilemez miydi? (ah iletişim ah)

-Sosyal medya ile gelenin sosyal medya ile çok kolay gidebileceği daha iyi hesaplanamaz mıydı?

-100 günlük sözler verip, Amerikan başkanları gibi bir yükümlülük altına girmeye ne gerek vardı?

-Aynı şekilde, fiziken gerçekleşmesi mümkün olmayan Kemerburgaz ve Florya sözlerinin de bol keseden verilmemesi daha iyi olabilir miydi?

-Konuşursam yer yerinden oynar derken, birilerinin hadi çık konuş o zaman demesi daha iyi öngörülemez miydi?

 

 

Soruların listesi elbette uzatılabilir, büyük kısmı da cevapsız kalacaktır muhtemelen, ancak bu soruların ne kadarının cevap bulacağı, hem bu kısa Burak Elmas döneminde olanların daha iyi anlaşılması, hem de bundan sonra seçilecek her yönetim için ibrasızlık tehdidinin bertaraf edilebilmesi için önemli olacaktır.

 

Şimdiden  seçim ortamının başta bu dönemlerden beslenen bazı gruplara, ama sonuç itibari ile bütün camiamıza hayırlı olmasını dilerim