F1’de antrenman saatlerine yeni ayar

Dünya çapında ilgi gören ve heyecanla takip edilen dünyanın en prestijli araba yarışı Formula 1, yeni sezon öncesi test tarihlerinde üç günlük bir formata geçiş yapacak. İşte detaylar

Formula 1 Haberleri | F1'de antrenman saatlerine yeni ayar

Formula 1, 2022 sezonunun başlangıcından önce tarihlerin resmi olarak onaylanmasıyla iki ayrı test yapacağını duyurdu. RacingNews365’un haberine göre, İlk test 23-25 Şubat tarihlerinde Barcelona’da gerçekleşecek. Yeni otomobillerin ilk kez sergileneceği testin canlı gösterimi yapılmayacak. Fakat her gün F1 TV üzerinden 60 dakikalık özetler yayınlanacak.

Takımlar ilk testin 5 gün olmasını talep etmişti

The Circuit de Barcelona-Catalunya pistinde üç gün sürecek olan test için takımlar, başlangıçta 5 günlük bir talepte bulunmuştu. Özellikle küçük bütçeli takımlar, en iyi takımlara kıyasla daha düşük teknolojili simülatörlere sahip oldukları için testlerin beş gün olması onlar adına önemliydi. Fakat ilk testin süresi üç gün olarak belirlendi.

İkinci testin ev sahibi Sakhir

Takımlar 10-12 Mart tarhleri arasında ikinci test için Bahreyn’e yolculuk edecek. Sakhir pistinde gerçekleşecek test, F1 TV üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Red Bull ve Mercedes testten önce çekim yapacak

Genellikle takımlar tarafından resmi testlerden önce olası aksaklıkları gidermek için ve arabalarını kontrol etmek için çekim günleri yapılır. Altı günlük resmi test haricinde, takımlar bir çekim günü seçebilecekler. Takımlar, Pirelli lastikler kullanarak 100 kilometrelik pist süreleriyle sınırlı olmak üzere çekim yapabilecekler.  Red Bull ve Mercedes, Barcelona’daki ilk testten bir gün önce deneme yapmayı planladıklarını açıkladılar.

(Ajansspor)