Fatih Terim’den oyuncularına övgü: Galatasaray budur, reaksiyon gösterir ve karakter koyar!

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 3-2 kazandıkları Çaykur Rizespor maçını değerlendirdi. 10 kişi kalmalarına rağmen ortaya bir karakter koyduklarını ve 3 puanı kazandıklarını vurgulayan Terim, “Bugün Galatasaray çok önemli sinyaller verdi. Galatasaray budur. Galatasaray reaksiyon gösterir, karakter koyar.” dedi. 

Süper Lig ‘in 8. haftasında Çaykur Rizespor ‘a konuk olan Galatasaray , 2-1 geriye düştüğü maçta muhteşem bir geri dönüşe imza attı ve 90+10’da bulduğu golle sahadan 3-2 galip ayrıldı. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, 90 dakikayı değerlendiren Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, bir müsabakada olabilecek her türlü kötü şans veya sıkıntının başlarına geldiğini belirtti.

Hakemin maçın önüne geçmesini istemediğini ifade eden Terim, “Topu kaptırdık penaltı oldu, şu oldu, bu oldu… Ben böyle karakter koyan takımın kazanması sonrası başka şeylerin maçın önüne geçmesini istemem.” dedi.

Olimpik Marsilya maçının ardından 72 saat sonra bu karşılaşmaya çıktıklarını aktaran tecrübeli çalıştırıcı, “Cumartesi bir idman yaptık, pazar günü gerilimi yüksek bir maç oynadık. Çaykur Rizespor, Hamza (Hamzaoğlu) hoca ile birlikte daha diri bir takım olmuş. 10 kişi kaldıktan sonra reaksiyon göstermek önemli.” diye konuştu.

Galatasaray olarak güçlü ve kuvvetli set oyunu oynamaları gerektiğini aktaran Terim, şöyle devam etti:

“Formasyonda değişim yapacağımızı söylemiştik. Bana göre mükemmel şekilde oyunu domine ettik, çok iyi başladık. Kalemize gelmezlerken yine gol yedik. İlk 15-20 dakika sezonun en iyi başlangıcını yaptık. Kalemize rakip yaklaşmazken, Mohamed ve diğerleri ikinci golü kaçırırken, maalesef 1-1 duruma geldik. Bence bugünkü rotasyonlu kadro seti en iyi şekilde oynamıştır. Çok doğru olduğunu gördük. Pas istasyonlarımız çok doğruydu.”

“Kırılma noktası bugün galibiyet”

Çok değerli bir galibiyet aldıklarının altını çizen Terim, şöyle devam etti:

“Kırılma noktası bugün galibiyet. Bir takımın psikolojik olarak etkilenmesi için mükemmel bir galibiyet oldu. Psikoloji için önemli. Bize sıkıntılar yaşattı. Gittik geldik. Üzüldük. Takımın psikolojisi adına üçüncü gol ve galibiyet önemli oldu. Bizim için güven, tekrardan dönebilme, galibiyet sürekliliği…. Maçtan önce yukarıdaki herkes kazanmış. Bu maçları oynamak kolay değil. Marsilya’da üç gün önce büyük maçtan çıkmışız. Fiziki, mental yorgunluk hepsi… Galibiyet takımın psikolojisi adına önemliydi.”

Muslera’nın performansının kendisini mutlu ettiğini anlatan Terim, “Muslera, müthiş. Bugün tam eski Muslera gibi günlerine döndü. Takım kaptanı gibi. Nelsson’u neredeyse hiç dinlendirmedik. Aslan gibi devam etti. Yedlin ile Alpaslan’a görev verdik. O da gereğini yaptı. Benim isteğim milli aradan herkesin sağlıklı dönemsi. Biz güçlü set oynamaya devam edeceğiz. Biraz daha rakibi rahatsız etmeye, temaslı oynamaya çalışacağız.” şeklinde görüş belirtti.

Hakemle ilgili konuşamayacağını da vurgulayan Terim, “Her gün bir şeyler oluyor. Dün, bugün var. Perşembe gününden itibaren yollarda, değişik hava şartlarında uğraşan bir Galatasaray’ın, bugün 10 kişi ile gösterdiği karakter, kazanmayı bilmesi… Açıkçası başka şeylerin bunun önüne geçmesini istemiyorum. Bu konuları bir gün hep birlikte hakikaten konuşalım.” diyerek sözlerini tamamladı.

(AA)