Galatasaray – Öznur Kablo Yeni Malatyaspor: 2-0

Galatasaray Teknik Direktörü Domenec Torrent, “İlk yarı ve ikinci yarı çok farklı oyunlar oldu. Benim şimdiye kadar oynadığım maçlar içerisinde en kötüsüydü ilk yarıda oynadığımız oyun. Devre arasında düzelme şansı yakaladık ama bu dönemde oynamak istediğimizin tam tersini oynadık. Böyle bir şeyin olabileceğini biliyorduk çünkü hafta içinde konuşmuştuk bu maçın neden bu kadar önemli olduğunu. Televizyonlarda, gazetede sürekli geçen şey, sanki Fenerbahçe maçından sonra Galatasaray için sezon bitti. Kulüp içerisindeyse ben sürekli hatırlattım, Galatasaray için, taraftarlar için kalan 6 maçın tamamını kazanmaya çalışmalıyız. Türkiye’nin El Classico’su gibi görebileceğimiz bu kadar büyük bir maçtan sonra neler olabileceğini söyledim. Mental olarak bunu değiştirmek ne kadar zor biliyorum, ligin sonuncusuyla oynuyoruz. Maçtan önce sordular, neden Dinamo Kiev maçında oynattığınız 6 altyapı oyuncusu oynamıyor. Öncelikle biz Galatasaray’ız, en iyilerle oynamamız gerekiyor. İkincisi de sürekli 5 tane saha oyuncusunu dışarıda bırakmak zorundayım. Ben kesinlikle gençlere güvenen bir hocayım. Eğer ben önümüzdeki sezon da devam ediyor olursam, yaz döneminde kesinlikle A takım ile çalışmaya başlayacak oyuncular. Flamengo’da 7 oyuncuyu dahil etmiştim, Barcelona’da zaten bu mantalite var. Yalnız bunu tekrardan söylemeliyim, medya sanki bu maçı önemli değil gibi görüyordu. Benim için önemli bir maçtı. Tüm hafta boyunca oyuncularla konuşup, maça odaklanmalarını sağlamaya çalıştım, ilk yarıda başaramadık. Kötü oynadık çünkü pozisyonel oynamadık. Herkes kafasına göre hareket etti. Topa sahip olmadığınız zaman hızlı bir şekilde savunmayı sağlayamazsın ve topu geri alamazsın. Çünkü nerede olduğunu bilmiyorsun. Bugün bu takım Fenerbahçe’den daha fazla problem yarattı. Hoca olarak böyle bir şeyi kabul edemem tabii ki. İkinci yarıda ise kanatları kullandık, pozisyonel oynadık ve birçok fırsat yakaladık. Daha önceden de birçok kez söylediğim gibi takımımızdaki problem, birçok pozisyona ihtiyacımız oluyor 2 gol atmak için. En fazla pozisyon yakalayan takımlardan bir tanesiyiz ama çok az efektifiz. Hem benden önce hem benden sonra. Ama ikinci yarıda çok daha pozisyonel oynadık, daha baskılı oynadık, kanatlarımızı da doğru şekilde oynadık. Goller ve fırsatlar bu şekilde ortaya çıktı” dedi.

“SAHADA OLAN ŞEYLER, SOYUNMA ODASINDA 5 DAKİKADA ÇÖZÜLEBİLİYOR, ÖNEMLİ BİR ŞEY OLMADI”

Kerem Aktürkoğlu’nun oyundan çıktığı sırada kendisiyle ne konuştuğuyla ilgili gelen soruya Torrent, “Hiçbir problem yok. Her Pazar, her hafta sonu maça çıkabilmek için büyük efor sarf eden bir oyuncu. Yaklaşık 70 dakika oynar diye düşünmüştük sakatlığından dolayı. Biraz daha fazla oynadı fakat oyuncular arasında bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor, onunla alakalı bir durum. Ona sakin ol dedim, iyi bir ikinci yarı çıkardığını söyledim. İnanılmaz bir oyuncu ve inanılmaz bir insan. Bütün oyuncular ellerinden gelen her şeyi yapmak istiyorlar, tabii ki kendileri gol atmak da istiyorlar. Orada 200’le atıyor nabızları. Bazen aralarında bu tarz konuşmalar geçebiliyor. Hiçbir önemi yok. Onlar takım arkadaşları, sahada olan şeyler, soyunma odasına geçtiğinizde 5 dakikada çözülebiliyor. Bu kazandığımız maçın çok önemli bir parçası olduğunu söyledim. Bazen bu antrenmanlarda, maçlarda olabilen bir şey. Önemli bir şey değil” yanıtını verdi.

“HER GÜN TESİSTE 12 SAAT ÇALIŞIYORUM, GERÇEKTEN BENİM VİCDANIM RAHAT”

Başkan kim seçilirse seçilsin öncelikle seçilen kişiyi tebrik edeceğini söyleyen Torrent, “Burada karşılaştığımız durumla ilgili hatanın bizde olduğunu düşünüyorlar, istediğini yapmak onların hakkı. Bizim bir sene daha kontratımız var. Takımı nasıl daha iyi yapabiliriz, bununla ilgili planımız zaten vardı, devam ediyor. Bugün tekrardan akademimizi görme fırsatı gördüm. Onların da oyun şeklinden gerçekten memnun kaldım. Altyapının A takımla birlikte oynuyor olmasını görmek istiyorduk, bunu gördük. Bana geçen gün sordular, herhangi bir kaygın var mı diye, ben de herhangi bir kaygım yok dedim. Türk futbolundan dünya şampiyonları geçti, Avrupa şampiyonları geçti, onlarla devam edilmediğini gördük. Birçok büyük kupa kazanmış olan prestijli hocalar buradan 3 ay sonra gidiyorsa, bu Türk futbolunun kendisine sorması gereken bir soru. Dünyada birçok örneği var bunun. Daha farklı bir stil oluşturmak için zamana ihtiyaçları var. Benim herhangi bir kaygım yok, ben işimi biliyorum. Dışarıdan duyduğumuz şeylere rağmen biz bunları düşünmüyoruz. Günün sonunda biz eğer daha fazla puan kazanmayı başarırsak, o noktadan sonra karar da takdir de dışarıdaki insanların. Bizim buraya neden geldiğimiz belli, bunlar üzerine odaklanma düşüncemiz var. Bizim nasıl çalıştığımızı bile bilmeyen insanlar var. Oyuncuların nasıl durumda olduklarını, gelişip gelişmediğini bilmeyen insanlar var. Hangi isim başkan seçilirse seçilsin tebrik edeceğim, bunun dışında söyleyebileceğim bir şey yok. Ben gelecekte olan bir şeyi kontrol altında tutamam. Her gün tesiste 12 saat çalışırım, gerçekten vicdanım rahat. Eğer hiç kimse anlamazsa, farklı bir yıl olduğunu, farklı bir durum oluştuğunu, biz geldiğimizde ne bulduk, 9 ayda neler değişebiliyor… Bazen iyi oyuncuların olabilir ama istediğin profilde oynayacağın zaman, farklı bir oyuncuya ihtiyaç duyabilirsin. Bunların hiçbirini hesaba katmıyorlarsa, benim söyleyebilecek bir şeyim yok” ifadelerini kullandı.

“MORUTAN GEÇEN GÜN FLORYA’DA YALNIZ BAŞINA YEMEK YİYORDU, SADECE RUMENCE KONUŞABİLDİĞİ İÇİN İLETİŞİM ZOR OLABİLİYOR”

Morutan ve Barış Alper Yılmaz’ın neden kadroya alınmadığıyla ilgili soru sorulması üzerine Torrent, “Morutan’ı özellikle sormayı anlamıyorum. Sürekli olmayan oyuncular üzerine sorular geliyor. Gördünüz Dinamo Kiev maçını. Ben sahada gördüğüm şeylerle, antrenmanda gördüğüm şeylerle her gün yaşıyorum. Morutan da Barış da inanılmaz antrenman çıkarıyorlar. Kaan da öyle. Benim antrenmanlarda hiçbir şikayetim yok. Ama ben orada kokusunu alıyorum, formdalar mı, değiller mi? Dinamo Kiev maçında da, antrenmanda da. Zaten söyledim, her maçta 5 oyuncuyu dışarıda bırakmak zorundayım, kolay değil. Hepsi hak ediyor oynamayı. Ne taktik olarak ne başka şekilde ben onları ikna edebilirim, hepsi oynamak isteyecek tabii ki. Barış veya Morutan oynadı diyelim. İlk 11’de de oynadılar, özellikle Morutan. O noktadan sonra tekrardan yine Emre oynamadı diye sorulmuyor mesela. Morutan geçen gün Florya’da yalnız başına yemek yiyordu, onunla iletişim zor olabiliyor. Sadece Rumence konuşabiliyor, bazen tercümanı yanında olmuyor. Profesyonel olmanın yanında çok da iyi bir çocuk olduğu için herkes ona yardımcı olmak istiyor. Çok absürt şeyler duydum, Morutan’ı yalnız bırakıyormuşuz, onunla ilgilenmiyormuşuz gibi. Bunların hepsine cevap verdim, benim hiç kimseyle bir problemim yok. Özellikle genç oyuncuların. Ne kadar zorluk çekiyorlarsa o kadar yanlarındayız” açıklamasında bulundu.

“GENÇLERİ ÇOK SEVİYORUM”

Gençlere çok güvendiğini dile getiren deneyimli çalıştırıcı, “Onları çok seviyorum. Önümüzdeki sezon öncesi bölümde kesinlikle bizimle birlikte A takımda olacaklar. Çünkü genç olmaları demek, en iyilerden olmadıkları anlamına gelmez. Benim için önemli olan yaşları değil, nasıl performans gösterdikleri” diyerek sözlerini noktaladı.

CİHAT ARSLAN: ÖNE GEÇSEYDİK BELKİ DİRENEBİLİRDİK

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Cihat Arslan ise “İki tane hedefi gerçekleştiremeyen takımın karşılaşmasıydı. Galatasaray istedikleri sonuçları alamadı, biz de farklı bir ligde oynayacağız. Direnmeye çalışıyoruz. Motivasyonu yüksek tutmaya çalışıyoruz, idmandan vazgeçen oyuncuları oyunda tutmaya çalışıyoruz. Kolay değil. Belki oyunu tutma adına öne geçseydik, direnebilirdik. Golü yiyince direncimiz kalmadı, çünkü gelecekle ilgili umudumuz yok. 120 saniyede 2 gol yedik. Galatasaray’a da eskiden hizmet etmiş, o formayı giymiş biri olarak, geçmişle bugünü kavga ederse, en fazla zararı gelecek görürmüş. Camiaların biraz daha bütünleşip, Avrupa’da şahlanan Galatasaray’ı inşa etmesi gerekiyor. Bizim de yeni bir ligde yeni bir inşa yapmamız gerekiyor. Taşları dağıtacağız, sonra tekrar toparlayacağız. Forvet hattında Tetteh çok güçsüz göründü, alternatif anlamında çok gücümüz yok. Daha farklı olabilirdi. Kenan ön oyuncusu, sağ bek oynadı. Kerem’e karşı oynamak çok zor. Kenan’ın verdiği mücadele çok değerliydi, kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ertaç Özbir’in ilk 11’de olmaması kararını kendisinin verdiğini dile getiren Arslan, “Gelecek seneyi inşa ederken başka oyunculara da şans vermemiz gerekiyor. Ertaç bizi zor dönemde bırakıp gitmedi yani, bilinsin” ifadelerini kullandı.

“ALTYAPIDA YATIYORUM”

Yeni Malatyaspor altyapısında yattığını söyleyen Cihat Arslan, “Bir gün önce U17 ve U16 maçlarının tamamını seyrettim. Bugün son 2 giren oyuncumuz, ilk defa forma giydi. Umut Silopili bir çocuk. Bir ay önce futbolcu olmaz diye göndermişler. Umut hem Silopi’ye hem bize umut olabilir. Altyapıdaki ümit ışığını yakmak içindi bu. Her giren oyuncu çok önemli benim için. Geleceğimiz gençlerde. Yekta’yı ilk defa ben oynattım, Halil’i ilk defa ben oynattım, Emre Kılınç’ı liseye giderken oynattım. Biz arsaya, eve yatırım yapıyoruz. Gençlere yatırım yapmamız gerekiyor. Bizi yönetenler de inşallah bu hassasiyeti gösterir. İnsan, en değerli varlık. O çocukların ümidini gerçekleştiremiyorsak, hiçbirimizin bu koltuklarda oturmaya hakkı yok” diye konuştu.

“BURADAN KAÇ TANE İNSAN KURTARABİLİRSEM, KENDİMİ O KADAR BAŞARILI GÖRECEĞİM”

Arslan son olarak, “Borç olarak, para olarak hiç bakmıyorum. Bir kuruş cebimize para girmedi teknik heyet olarak. Kaç tane insan kurtarabilirsem, kendimi o kadar başarılı göreceğim. O yüzden ısrarla devam ediyorum. Devam etmek için tek neden gençler. Ben direndikçe, Malatya da direnecek. Birileri de diyecek ki, evet bir mücadeleye girelim. Parasız da yaparım bunu. Belki kariyerim zarar görüyor ama umurumda bile değil. Türkiye’de 6 kere küme düşen adama milli takım da veriyorlar” diyerek sözlerini noktaladı.

Adil Gevrek: Ligin ciddi bir şekilde incelenmesi lazım

Spor Toto Süper Lig’in 33’üncü haftasında Galatasaray’a deplasmanda 2-0 mağlup olan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’da başkan Adil Gevrek, maçın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gevrek, ligin incelenmesi gerektiğini söylerken, “Ligin son 5 haftası. Bizim için sadece mücadele vardı, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ligden düştük ama genç oyuncularımız mücadele etti, tebrik ediyorum. Türk futbolunda gerçekten yaşanmayacak çok şeyler yaşandı. Belki biz ligden düştük, kötü oynamış olabiliriz, bu futboldur. Futbolda kötü gidişatlar olabilir. 8 yıldır başkanlık yapıyorum. Malatya’da iki kez şampiyonluklar yaşadık. Bu sene kötü sezon geçirdik, kötü de oynadık ama bir gerçek var ki Türk futbolunda her şeyin incelenmesi lazım. Dünyada hiç görülmemiş skandallara imza atıldı. Bunlarla beraber TFF Başkanı istifa etti, hukuki işlerden sorumlu yönetici ve MHK Başkanı 2,3 kere istifa etti. Bu işin içerisinde VAR konuşmalarının incelenmesi lazım. Oradan çok şey çıkacak, açık açık söylüyorum. Çok duyumlar alıyoruz. Bunlarla beraber ciddi sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Türk futbolunun bu sene incelenmesi lazım. Ben başarı gösteren takımlara gölge düşürmek istemem. Trabzon’un bu sene göstermiş olduğu mücadele ve hak ettiği yerdeler. Bugün Konya’nın mücadelesine gölge düşürmek istemeyiz ama ligde bu sene ciddi sıkıntılar olduğunu tüm Türkiye, UEFA ve FIFA da söylüyor. Bu ciddi sıkıntılarla Malatya olarak büyük sıkıntılar yaşadık. Hakem hatalarından çok ciddi puanlar kaybettik. Sadece biz değil, rakipler de kaybetti. Rize o kadar ciddi puanlar kaybetmiş ki. Biz kendi hatalarımızla puan kaybedebiliriz ama hakemlerden dolayı kaybedilen puanlar, bir de VAR’ın olduğu bir yerde kaybedilen puanlar. Biz düştük iddiamız yok, 38. dakikada bile yüzde yüz kırmızı kart verilmedi. Bir iddiamız olmayabilir ama bugün de verilmedi. Hatalar olacaktır, olmalıdır ama VAR’ın başındakilerin hataları görmesi lazım. Özellikle bizim Altay maçında VAR hakemi, orta hakeme ver penaltıyı gitsin duyumunu aldım. Bu konuşmalar açıklanmalı. Yeni MHK geldi. İnşallah başarılı olurlar. Gerçekten işin ehli olan insanlar. Onlardan ricamız madem geldiler, geçmişle alakalı ciddi sıkıntılar var. Belki bize bir faydası olur olmaz ama incelemeleri lazım. VAR konuşmalarının açıklanması lazım. Bu ligle alakalı çok fazla duyumlar var da konuşmak istemiyorum. Ligin ciddi bir şekilde incelenmesi lazım” diye konuştu.

Nihat Kırmızı: Galatasaray, Türk futbolunun yüzde seksenidir

Galatasaray Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Kırmızı, Spor Toto Süper Lig’in 33’üncü haftasında sarı kırmızılı takımın, Yeni Malatyaspor’u 2-0 mağlup ettiği karşılaşmasını ardından açıklamalarda bulundu.

“GALATASARAY ÖNÜMÜZDEKİ YIL ŞAMPİYON OLACAKTIR”

Kırmızı, gelecek yıl sarı kırmızılı takımı şampiyon olacağını söylerken, “Oyuncularda bu bilinçle çıkıyor. Futbol üç neticeli bir oyun. Bu sezon daha fazla galibiyet almak isterdik, daha iyi yerde olmak isterdik. Önümüzdeki senelerde yaşayacağımıza eminim. Galatasaray camiası başarılarla doludur, geleceği de dolu olacaktır. Bizde elimizden geldiğince görevimizi yapmaya çalıştık, hatalarımız olmuştur. Varsa hatalar herkesten af dileriz. Görevi teslim edeceğimiz arkadaşlara yapabileceğimiz en iyi noktada teslim etmek istiyoruz. Galatasaray önümüzdeki sene şampiyon olacaktır, şampiyonluk için oynayacaktır” dedi.

“GALATASARAY, TÜRK FUTBOLUNUN YÜZDE SEKSENİDİR”

Galatasaray’ın genç oyuncularının Türk futbolunun geleceği olduğunu ifade eden Kırmızı, “Türk futbolunun kurtuluşu oyuncular yetiştirmemiz. Tecrübeli oyuncular gençlere tecrübe katacaktır. Yerli ve yabancı efsane oyuncularımız oldu. Yine gençler daha fazla yer bulacaktır önümüzdeki sene yabancı sınırlaması olacağı için. Türk oyuncular daha fazla şans bulacak. Gençlere fırsat olacak. Galatasaray için büyük bir şans, altyapısı çok kuvvetli. Avrupa’ya çok genç oyuncu yetiştirmiş, yıldız yapmıştır. Döndüklerinde başka takımların bile başarılı olmasını sağlamıştır. Galatasaray, Türk futbolunun yüzde seksenidir. Önümüzdeki seneler genç futbolcular daha fazla şans bularak Türk futbolunu daha iyi temsil edecektir” ifadelerini kullandı.

“KADRO KARARINI TEKNİK DİREKTÖRÜMÜZ VERECEKTİR”

Sezonu en iyi şekilde tamamlamak istediklerini söyleyen Kırmızı, “Galibiyet alıp fazla puanla tamamlamak istiyoruz. Kadro kararını teknik direktörümüz verecektir. Bir seçim dönemindeyiz ve iki kıymetli aday var. Birlik ve beraberlik içerisinde bir güç halinde önümüzdeki sezonun planlaması yapılacaktır. Onu da gelecek arkadaşlar karar verecektir” açıklamasında bulundu.

Galatasaray iç sahada 4 maçtır kazanıyor

Spor Toto Süper Lig’in 33’üncü haftasında Galatasaray, kendi sahasında Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’u 2-0 mağlup ederek ligde iç sahadaki galibiyet serisini 4 maça çıkardı.

Son olarak 23 Ocak’ta Trabzonspor’a 2-1 mağlup olan sarı-kırmızılılar, 12 Şubat’ta ise Yukatel Kayserispor ile 1-1 berabere kalmıştı. Galatasaray, bu iki maçın ardından ligde iç sahada çıktığı Çaykur Rizespor, Beşiktaş, VavaCars Fatih Karagümrük ve Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçlarından galibiyetle ayrılarak son 5 maçta mağlubiyet yüzü görmedi, son 4 maçta ise kazanan taraf oldu.

Sarı-kırmızılı takım bu seriyle birlikte 2021-2022 sezonunda ligdeki en yüksek iç saha galibiyet serisini yakalamış oldu.

Maçtan Dakikalar:

STAT: Nef

HAKEMLER: Mustafa Kürşad Filiz, Esat Sancaktar, İbrahim Bozbey

GALATASARAY: Muslera – Elabdellaoui, Nelsson, Marcao (Dk. 90+3 Alpaslan Öztürk), Van Aanholt, Pulgar (Dk. 70 Cicaldau), Taylan Antalyalı (Dk. 83 Arda Turan), Berkan Kutlu, Babel, Kerem Aktürkoğlu (Dk. 83 Emre Kılınç), Halil Dervişoğlu (Dk. 70 Gomis)

ÖZNUR KABLO YENİ MALATYASPOR: Abdulsamed Damlu – Kenan Özer, Awuku, Campi, Hafez (Dk. 90 Yiğit Ulaş), Okechukwu, Buğra Çağıran (Dk. 53 Nshimirimana), Dicko, Donsah, Mustafa Eskihellaç (Dk. 90 Umut Taniş), Tetteh (Dk. 87 Osman Haqi)

GOLLER: Dk. 51 Babel, Dk. 53 Halil Dervişoğlu (Galatasaray)

SARI KARTLAR: Babel (Galatasaray) – Awuku, Dicko (Öznur Kablo Yeni Malatyaspor)

Spor Toto Süper Lig’in 33’üncü haftasında Galatasaray, kendi sahasında Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’u 2-0 mağlup etti. Sarı-kırmızılı takıma galibiyeti getiren golleri 51’inci dakikada Babel ve 53’üncü dakikada Halil Dervişoğlu kaydetti.

Galatasaray bu skorla birlikte puanını 44’e yükseltti ve haftayı 12’nci sırada tamamladı. Geçen hafta küme düşmesi kesinleşen Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ise 20 puanla son sırada kaldı.

39’uncu dakikada Pulgar’ın pasıyla savunma arkasına kaçan Babel’in ceza sahasına girdikten sonra yaptığı vuruşu Awuku son anda çizgiden kornere çeldi.

44’üncü dakikada Kerem Aktürkoğlu’nun ceza sahası dışından yaptığı vuruşu kaleci Abdulsamed Damlu kurtardı.

45+1’inci dakikada Galatasaray savunmasının yaptığı hata sonucunda topu kapan Yeni Malatyaspor’da Dicko pasını ceza sahası içindeki Tetteh’e bıraktı. Altıpasta topu aşırtan Tetteh’in şutunu Nelsson son anda çizgiden çıkardı.

İlk yarı golsüz eşitlikle sona erdi.

51’inci dakikada Van Aanholt’un pasıyla Kerem Aktürkoğlu sol kanatta topla buluştu. Hızlı bir şekilde ceza sahasına giren Kerem’in içeri çevirdiği topta Halil Dervişoğlu’nun yaptığı vuruşu kaleci Abdulsamed Damlı çeldi. Berkan Kutlu topa bir kez daha kafa vuruşu yaparken, bir kez daha Abdulsamed başarılı oldu. Buradan seken topa bu kez Babel vururken, meşin yuvarlak ağlarla buluştu: 1-0.

53’üncü Elabdellaoui’nin sağ kanattan içeri açtığı ortada Halil Dervişoğlu’nun kafa vuruşu ağlara gitti: 2-0.

60’ıncı dakikada Kerem Aktürkoğlu’nun sol kanattan içeri kestiği topa Taylan Antalyalı’nın yaptığı tekte vuruş yandan dışarı çıktı.

76’ncı dakikada Dicko’nun ceza sahası içerisinden yaptığı vuruşu kaleci Muslera kurtardı.

81’inci dakikada Van Aanholt’un sol kanattan içeri çevirdiği topta Berkan Kutlu’nun vuruşunu kaleci Abdulsamed kornere çeldi.

TAYLAN ANTALYALI ISLIKLANDI

Galatasaray’da 83’üncü dakikada yerini Arda Turan’a bırakan Taylan Antalyalı’yı sarı-kırmızılı taraftarlar oyundan çıktığı sırada ıslıkladı ve milli futbolcuya tepki gösterdi.