L’equipe’ten Kerem Aktürkoğlu yazısı

1999’da İzmit’i yerle bir eden depremden sağ kurtulan sol kanat oyuncusu Kerem Aktürkoğlu, Türk futbolunun en büyük vaatlerinden biri. Bu akşam Dünya Kupası play-off’larında Portekiz’i yenmeyi umuyor.

Ağustos 1999’da Türkiye’de 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Belediye başkanı molozların arasında, özellikle de dokuz aylık torununun hayatını kurtarmak için elinden geleni yapıyordu. Sonunda, Kerem’i sağ salim kurtarmayı başarmıştı, bu tüm Aktürkoğlu ailesini sevince boğmuştu ardından Galatasaray Voldemort’a karşı “Harry Potter” lakabına saygıyla sihirli bir değnek dalgasıyla kahramanlıklarına imza atan bu mucizevi sol kanat oyuncusuna aşık oldu.

23 yaşındaki sağ bek (1.73m) bu sezon Fatih Terim yönetiminde kendini kanıtladı. Efsane teknik direktör, Eylül 2020’de 3. Lig ekiplerinden Erzincanspor’ da Kerem’i izledi ve adeta onu büyük raşplerinden kaçırarak kadrosuna kattı , tıpkı Franck Ribery’yi anımsatan bir hikaye gibi.

Gazeteci Volkan Ağır, “Birçok Galatasaray taraftarı Kerem’i Ribery’e benzetiyor” diyor. İkisi de çocukken bir kaza geçirdiler. Ayrıca oyun tarzıyla bana Ludovic Giuly’yi hatırlatıyor. »

Türk basını Marsilya’nın Kerem ile yakından ilgilendiğini yazıyor, Galatasaray’ın 25 Kasım’da Avrupa Ligi’nde attığı dört golün ikisinde Kerem rol aldı (4-2). Xavi’ nin açıklamalarına göre, 16 turunda onunla iki kez karşılaşan Barça, “onu susturmak için bir önlem aldı”. Katalan teknik direktör, “Takımının en iyisi, hücum hattında mükemmel işler yapıyor” demişti.

Kerem çok yönlü bir oyuncu ve (Risk almayı seviyor), top üzerinde yaratılan büyük farklılıklara ek olarak iyi istatistiklere sahip: on dört gol, dokuz asist, bu veriler Galatasaray’lı yöneticileri yok satıcı olması için yeterli. Başkanın yeni danışmanı Luis Campos, değerinin 25 milyon avro olduğunu tahmin ediyor. Önümüzdeki sezon Avrupa Kupası olmazsa kulüp onu satmak zorunda kalabilir. Dünya Kupası yolunda Türkiye, Portekiz’i bu akşam eleyerek 2022 Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanırsa. Galatasaray’ın eli daha da güçleneceğinden şüphe yok.