Scout Burak Manap’tan Galatasaray’ın Belçika takımlarından RSC Charleroi kiraladığı Ozornwafor analizi

Scout Burak Manap’tan Galatasaray’ın Belçika takımlarından RSC Charleroi kiraladığı Ozornwafor analizi:

1- Bu sezon Belçika Süper Ligi’nde 8 maçta ortalama 81 dakika oynamaktadır. 3’lü savunmanın merkezinde oynuyor ve geriden kısa pasla oyun kuran pasör stoper konumunda. Oyuncunun bu sezonki topla oynadığı bölgeleri ısı haritasında da görebilirsiniz.

Resim

2- 3’lü savunmanın merkezinde oynuyor ve geriden basit kısa ve orta menzilli paslarla oyun kuran pasör stoper konumunda. Oyuncunun son 5 maçındaki topla buluştuğu haritayı görmek isterseniz bu şekildedir.

Resim

3- Pek fazla ikili mücadeleye girmeyen birisi. Bu sezon savunmada maç başı ort. İle 10 kez ikili mücadeleye girmiş olup, başarı oranı ise %61 şekildedir. İkili mücadelelerde genellikle fizik kalitesini ve boyunu önplana sokuyor.

4- Oyuncunun ikili mücadele girişimlerini haritada görebilirsiniz.

Resim

5- Ozornwafor’un geriden oyun kurarken yapmış olduğu pas dağıtımı, 1.bölge’den daha fazla 2.bölge üzerinde gerçekleşiyor aslında. Bunu da iki farklı yüklediğim görselden görüntüleyebilirsiniz.

ResimResim

6- Hücuma da sık sık yardıma gelip, zaman zaman uzaktan şut girişimlerinde bulunuyor. Ayrıca duran top ortalarında boyunun da buna müsait olması sebebiyle kendisini bu yüzden sık bir şekilde hücum bölgesinde görebiliriz.
7- Savunmadaki birebir mücadelelerdeki müdahalesi gecikmeli olmakla birlikte, zaman zaman yaptığı müdahaleleri doğru bir şekilde değil de, zamansız ve hatalı şekilde gerçekleştiriyor.
8- Şu an için Süper Lig’de önde baskı yapan takımlara karşı çok fazla hata yapmaya meyilli. Oyun takibinden ziyade, geniş perspektiften konuya bakamıyor malesef.
9- Genellikle %90-92 oranında kısa ve orta menzilli paslarla oyun kurarken, yeri geldiğinde özellikle uzun ve diyagonal paslarla da oyun kurabiliyor. Kısa pas: %14 ( 0-10 mt.) Orta menzil: %82 (11-38 mt.) Ort. 15-18 mt. Uzun Pas: %4 ( 39-50 mt.)
10- Oyuncunun attığı pasların düştüğü yerleri bu şekilde görebilirsiniz.
Resim
11- Takımın, kontra ataklar karşısında geriye dönüş konusunda hızlı bir ismi diyebiliriz. Ancak oyun içerisinde düşünme hızı oldukça yavaş ve düşünme hızını düzeltemiyor.
12- Özellikle Derinlemesine ve zaman zaman diyagonal uzun paslarda çok fazla hata yapıp topu kaptırıyor. Halihazırda görsel içerisinde de yaptığı pas hatalarını görebilirsiniz. Uzun pas girişimi yapacak kapasitede birisi değil malesef…
13- Oyun zekası oldukça düşük. Bir sonraki durumun nereye evrileceğini tahmin etmeden ve öngöremeden oynuyor. Ayrıca çok ama çok riskli paslar atıyor.
14- Duran toplar konusunda savunma anlayışı oldukça iyi bir isim. Özellikle fizik gücü ve havadan hamlelerde iyi bir grafik çiziyor kendisi. Zaten bu sezon havadan ikili mücadelelerde de bu durum belli ediyor kendisini. Zira %63’lük bir başarı oranı mevcut.
15- Hava toplarındaki İkili mücadele haritasını da bu şekilde görebilirsiniz. Genellikle merkez orta sahaya yakın, rakip tarafından oluşturulan duran toplar sebebiyle gerçekleşiyor. Hava toplarında kesinlikle güven veren birisi.
16- Konuya genel olarak bakacak olursak, Ozornwafor Galatasaray’da oynamaya bana göre uygun bir profil değil şu an için. Bu sezon ve bir sonraki sezon da en az yarım dönemlik kiraya verilerek sonraki durum değerlendirmesi yapılmalı.