TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı: Hak ettiğimizi düşünüyoruz

Kaan ÜLKER / PORTO (Portekiz), (DHA) – A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, “Maç planımız olması gerekiyor. Maç planımızın doğrultusunda hareket etmemiz gerekir. Rakibin oyuncularına reaksiyon göstermemiz gerek. Bunun üzerine çalışacağız” dedi.

A Milli Futbol Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off turu yarı final maçında bugün Dragao Stadyumu’nda TSİ 22.45’te, Alman Daniel Siebert’in yöneteceği ve yardımcılıklarını ise Jan Seidel ile Rafael Foltyn’un yapacağı maçta Portekiz ile karşı karşıya gelecek. Karşılaşma öncesi düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, “Bildiğiniz gibi göreve geldikten sonra içinde bulunduğumuz eleme maçlarına ilaveten geleceğe dönük neler yapabilirizi gözlemliyoruz, rakiplere de bakıyoruz. Rakibin durumuna göre pozisyon alıyoruz. Rakibin harika oyuncuları var, bizim de harika oyuncularımız var. Maç planımız olması gerekiyor. Maç planımızın doğrultusunda hareket etmemiz gerekir. Yarın sahada hareketli olacağız, rakibin oyunundan çok sizin ne yapacağınız önemli. Rakibin oyuncularına reaksiyon göstermemiz gerek. Bunun üzerine çalışacağız” diye konuştu.

“FERNANDO SANTOS ÇOK DENEYİMLİ BİR HOCA”

Portekiz’in Sırbistan maçı ile Dünya Kupası biletini kaybetmesinin sorulması üzerine Alman teknik adam, “Bahsettiğiniz maçı düşündüğünüz zaman futbol için uzun bir süre geçti. Üzerinden zaman geçti, futbolda günlük düşünmek gerek. Futbolda biraz da şans gerek. Tüm oyuncuların aynı anda iyi oynaması gerek. Fernando Santos 8 yıldır Portekiz’de görev yapıyor, benim daha 8 ayım olmadı. Ben de böyle bir şey başarmak isterim hoca olarak. Kendisi çok deneyimli bir hoca. Takımı nasıl yöneteceğini, böyle durumlardan nasıl çıkacağını bilen birisi. Geçmişle çok fazla yaşamadığımı, bugüne bakmak istediğimi biliyorsunuz” açıklamasında bulundu.

“BÜYÜK TAKIMLARA KARŞI MÜCADELE EDEBİLME POTANSİYELİNE SAHİP BİR TAKIMIMIZ OLDUĞUNA İNİYORUM”

“Böylesine zorlu mücadelelere dayanabilen bir takım oluşturmak istiyorum” diyen Kuntz, “Büyük takımlara karşı mücadele edebilme potansiyeline sahip bir takımımız olduğuna iniyorum. Tek ayaklı maçta. Ronaldo’dan bahsediyorsunuz ama 11 oyuncu sahaya çıkacak. Hepsi harika kariyeri olan oyuncular. Savunmacılarımızın da bu zorlu mücadeleye hazır olduğuna inanıyorum” dedi.

“PORTEKİZ’DE 3 OYUNCUNUN OLMAMASI AVANTAJ DEĞİLDİR”

Portekiz’deki eksik oyuncuların sorulması üzerine ise Alman teknik adam, “Bahsettiğiniz konunun avantaj olduğuna inanmıyorum. Alman Ümit Mili Takım teknik direktörü olarak Avrupa Şampiyonası’nda Portekiz’le final oynadım. Ne kadar maça tutunduklarını biliyorum. Bir oyuncu oynamıyor formda olan, onların yerine oynayan oyuncular daha iyi performans gösterebiliyor. O yüzden kesinlikle Portekiz’de 3 oyuncunun olmaması avantaj değildir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kuntz, antrenmanda penaltı atışı çalışılıp çalışılmayacağı sorusuna ise “Hayır bunu oyunculara bırakacağım. Takdir edersiniz ki seri penaltı atışlarında yaşanan stresin benzeri olmayacaktır” cevabını verdi.

Kuntz, son olarak ise Merih’in eski takım arkadaşı Ronaldo’ya karşı oynayacağı için çok mutlu olduğunu, Santos’un ise Hakan Çalhanoğlu hakkında olumlu görüşlerine de katıldığını belirtti.

Burak Yılmaz: ”Biz laf olsun diye buraya gelmedik’

A Milli Futbol Takımı oyuncusu Burak Yılmaz, “Biz laf olsun diye buraya gelmedik. Tamamen inanıyoruz. Biz hiçbir şeyi kabul edip gelmedik. Kaybedersek de kabul edip kaybetmeyeceğiz. Bunun olabileceğine yürekten inanıyorum” dedi.

A Milli Futbol Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off turu yarı final maçında bugün Dragao Stadyumu’nda TSİ 22.45’te Portekiz ile karşı karşıya gelecek. Zorlu mücadeleyi Alman Daniel Siebert yönetecek. Yardımcılıklarını ise Jan Seidel ile Rafael Foltyn yapacak. Karşılaşma öncesi düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan A Milli Futbol Takımı Kaptanı Burak Yılmaz, “Biz de onlar da Dünya Kupası’na gitmek istiyor. Çok zor bir kura çektik, Portekiz ile Porto’da oynamak daha da farklı. Portekiz’de dünyanın en iyi oyuncusu ve ona yakın dünyanın en önemli oyuncularının en iyi liglerde oynadığını görüyoruz. Saygımız büyük ama buraya hiçbir şeyi kabul ederek, baştan yenilmiş gibi, elenmiş gibi düşünerek gelmedik. Bizlerin de hayali var, ulaşmak istediğimiz yerler var. Ülkemizi Dünya Kupası’nda temsil etmek istiyoruz. Sizlerin de bunu istediğini biliyoruz” diye konuştu.

“FONTE İLE YARIN SAHADA ARKADAŞLIK OLMAYACAK”

Milli futbolcu, Lille’den takım arkadaşı Jose Fonte ile ilişkilerinin iyi olduğunu belirterek, “Sahada arkadaşlık olmayacak demiş, çok doğru söylemiş. Onunla saha dışında her zaman arkadaşız, önemli başarılar yakaladık ama söylediği her şeye katılıyorum. Yarın sahada arkadaşlık olmayacak. Benim onu onun beni tanımasının avantaj ya da dezavantaj olacağını düşünmüyorum. Çünkü bunlar tek maç, eleme maçı, her an her şey olabilir. İnşallah yarın günümüzde oluruz ve kazanan taraf biz oluruz” açıklamasında bulundu.

“BENİM SON DÜNYA KUPAM OLACAĞINA EMİNİM”

“Cristiano Ronaldo benim için dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu” diyen kaptan Burak Yılmaz, “Ona saygım var ve çok seviyorum. Onun son Dünya Kupası mı bilemem ama benim son dünya kupam olacağına eminim. Onun için sahaya çıkıp elimden geleni yapmak, ülkeme yardımcı olmak istiyorum, bundan önce olduğu gibi. Bu formayı taşımak her şeyden daha önemli, her genç kardeşimizin hayali, ben de buradayım ve kaptanım. Son dünya kupam olduğuna eminim, Ronaldo’nunkini bilemem. Buraya gelene kadar çok gurur, büyük mutluluklar yaşadım ve yaşattım. Gururlu bir şekilde yarın inşallah görevimi yapacağımı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“HER ŞEYİYLE MAÇA HAZIRLANDIK, İYİ DURUMDAYIZ”

A Milli Futbol Takımı’nda çok formda oyuncular olduğunu belirten Yılmaz, “Kendi takımlarında çok formda oyuncularımız var. Ama biz Avrupa Şampiyonası’na giderken de çok formda, iyi durumda gittik. Futbol günlük. Futbolcunun yediği içtiği, uykusu, kendisine bakması, her şey performansı belirliyor. Ama ben iyi durumda olduğumuzu düşünüyorum. Arkadaşlarımızın çok istediğini görüyorum. Özgüvenliler, bu çok önemli. Portekiz’in Lizbon’da oynadığı maçlarla Porto’da oynadığı maçlar daha farklı. Porto’da seyirci daha agresif. Buna hazırlandık. Her şeyiyle maça hazırlandık, iyi durumdayız. Futbol bu yarın ne olacağa tabii ki beli olmaz” dedi.

“EN ZOR KURAYI ÇEKTİK”

“Dünya Kupası elemelerine çok iyi başladık. Aslında lider de çıkabilirdik ama performans eksikliği başka şartlar, hal ve durumlar bizi ikinci olmaya itti” diyen Burak Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya Kupası’na başlarken Hollanda’nın olduğu grupta herkes onların lider çıkacağını düşünüyordu ama biz büyük bir atak yapıp liderliği ele aldık, kendi hatalarımızla ikinci olup play-off’a kaldık. Biz lider olsaydık, Hollanda, Portekiz, İtalya yarışıyor olacaktı. En zor kurayı çektik. Bu da futbolun güzelliği. Buralara gelmek de önemli. Norveç’i geçtik. Bunları kenara bıraktık, yarın elemeye konsantre olduk. Portekiz maçında gereğini yapacağımızı düşünüyorum.”

“BİZ LAF OLSUN DİYE BURAYA GELMEDİK”

Kaptan Burak Yılmaz, bir basın mensubunun, “Dünyanın en iyi oyuncusuna sahip ve eski Avrupa Şampiyonu’na karşı oynayacaksınız. Turu geçeceğinizi düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Neden buradayız? Tabii ki mümkün. Biz laf olsun diye buraya gelmedik. Tamamen inanıyoruz. Kaybedebiliriz; Avrupa şampiyonu olmuş bir Portekiz, dünyanın en iyi oyuncusu olmuş Ronaldo’nun önderliğindeki bir takıma karşı oynuyoruz. Ama biz hiçbir şeyi kabul edip gelmedik. Kaybedersek de kabul edip kaybetmeyeceğiz. Bunun olabileceğine yürekten inanıyorum.”

TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı: Hak ettiğimizi düşünüyoruz

Kaan ÜLKER / PORTO (Portekiz), (DHA) – Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Servet Yardımcı, EURO 2028 ve EURO 2032’yi düzenlemek için yaptıkları ev sahipliği başvurusuyla ilgili olarak, “Biz, altyapı, üstyapı ve statlarıyla bu organizasyonların doğal adayıyız. Hak ettiğimizi düşünüyoruz. İnşallah bu sefer şans yanımızda olur, yarınki maç gibi. İnşallah ülkemizi gururlandırır ve sevindiririz” dedi.

A Milli Futbol Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off yarı finalinde bugün saat 22.45’te Portekiz ile deplasmanda karşı karşıya gelecek. A Milli Futbol Takımı’nın gerçekleştirdiği son antrenman öncesinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Servet Yardımcı, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. EURO 2028 ve EURO 2032 ev sahipliği için başvuru yaptıklarını belirten Yardımcı, “Türkiye, UEFA’nın çok önemli bir paydaşıdır. Türk insanının futbola olan tutkusu, bir futbol ülkesi olmamız, sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde devletimizin son 10 yılda yapmış olduğu tesisleşme ile birlikte ülkemiz bu turnuvaların doğal adayıydı ve her zaman da kazanana kadar aday olacaktır. Bu sefer inşallah şanslı oluruz. Yine güçlü adaylar var. Biz de hem 2028 hem de 2032 için adaylık dosyamızı resmiyete kavuşturmuş olduk. İnşallah bu süreci beraber iyi götürürüz. Sonunda TFF olarak hepimize kazanarak iyi bir miras bırakmış oluruz. Ülkemiz ve hepimiz için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“EURO 2020 GİBİ 8-10 ÜLKEYE DAĞILTILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Yardımcı, ev sahipliği başvurusunda bulunan güçlü ülkeler olduğunu vurgulayarak, “İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda, bir blok olarak adaylar. Onun dışında biz ve Rusya var. Dolayısıyla 2020 gibi 8-10 şehre dağıtılması söz konusu değil. Dolayısıyla bu üç aday, arasında bir yarışma olacak. Bu süreci beraberce yaşayıp göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“BİZ DE GÜÇLÜ BİR FUTBOL ÜLKESİ OLDUĞUMUZ İÇİN BURALARA KADAR GELDİK”

Portekiz maçının zor geçeceğini belirten Yardımcı, “Biz, altyapı, üstyapı ve statlarıyla bu organizasyonların doğal adayıyız. Hak ettiğimizi düşünüyoruz. İnşallah bu sefer şans yanımızda olur, yarınki maç gibi. İnşallah ülkemizi gururlandırır ve sevindiririz. Yarınki maç da önemli. Portekiz güçlü bir rakip. Biz de güçlü bir futbol ülkesi olduğumuz için buralara kadar geldik. Tek maçlı eleminasyon türündeki maçlar, her zaman zordur. Yüzde 50-50 şans içeren maçlardır. Futbol şansı yanımızda olur diye umut ediyoruz. Türkiye Milli Takımı, ülkemizin bir moral kaynağıdır” şeklinde konuştu.

Öte yandan Servet Yardımcı, takımın motivasyonunun çok iyi olduğunu ve karşılaşmaya iyi bir şekilde hazırlandıklarını sözlerine ekledi.