Ukraynalı savaş mağduru sporcu çocuklar, Trabzon’a geldi

Selçuk BAŞAR – Aleyna KESKİN / TRABZON, (DHA)- Kulüpler Birliği Vakfı tarafından organize edilen ve Trabzonspor, Çaykur Rizespor, Kayserispor, Sivasspor ve Antalyaspor’un da destek verdiği proje kapsamında Ukraynalı savaş mağduru altyapı sporcularından oluşan 131 kişilik kafile özel uçakla Polanya’dan Trabzon’a geldi.

Sporcuları Trabzon Havalimanı’nda Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yanı sıra Genel Sekreter Ömer Sağıroğlu ve bazı yöneticiler, Çaykur Rizespor yöneticisi Serkan Karavin ile diğer kulüplerin temsilcileri karşıladı. Trabzon Havalimanı Dış Hatlar önünde açıklamalarda bulunan Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu, “Rizespor da araçlarını çocuklarımız için gönderdi. Onlarında araçları hazır bir şekilde çocuklarımızı bekliyor. Buradan çıkışta 53 sporcu Rize’ye hareket edecek. Özkan Sümer Akademisinde akşam yemeğini yedikten sonra Sivas ve Kayseri’ye intikal edecek olan sporcularımız da var. 60 sporcu ve 6 ebeveyn de Özkan Sümer Akademisinde Trabzonspor’un konuğu olacak. Ülkelerindeki şartlar normale dönene kadar bizimle beraber olacaklar. Ukrayna Profesyonel Lig Birliğinin talebi üzerine genel sekreterlerimiz aracılığıyla kulüplerimizle temasa geçtik. Altyapılarında imkanı olan kulüplerimize örneğin Rizesporumuzun çok modern 150 yatak kapasiteli yepyeni bir tesisi var. İmkanları olmayan kulüpler adına da Trabzonspor ve Rizespor kulüpleri olarak biz bu görevi üstlenmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

“BİZ YÜZYILLARDIR ZORDA OLAN TOPLUMLARA KAPILARINI AÇMIŞ BİR ECDADIN TORUNLARIYIZ”

Gelen sporcuların ağır travmalar yaşadığına dikkat çeken Ağaoğlu, “Gelen sporcuların tamamına yakını savaşın en ağır geçtiği Mariupol’dan geliyorlar. Artık ne evleri var ne antrenman sahaları var ne de kulüpleri. Özellikle Kulüpler Birliği o bölgede sporcuları yönlendirdi bize. 10 ila 16 yaş grubu arasında sporcular geliyor. Hangi kulübe hangi sporcuların geleceği de belli. Çocuk bunlar ve böyle bir travmanın içerisinden geliyorlar. Ne olursa olsun herkesin vatanı, herkesin kendi toprağı, kendi evi herkesin gitmek isteyeceği yerdir. Ülkelerindeki şartlar normale dönene kadar bizim misafirimizler ama kalmak isterlerse de kapımız onlara sonuna kadar açık. Biz yüzyıllardır zorda olan insanlara, zorda olan toplumlara kapılarını sonuna kadar açmış, bu topraklarda onları ağırlamış, onları misafir etmiş ecdadın torunlarıyız” dedi.

NESTERENKO: HİÇBİR ÜLKE İÇİN YABANCI BİR ÇOCUK YOKTUR

Ukrayna’dan gelen kafile lideri Tatyana Nesterenko, “Bu zor zamanlarda çocuklarımıza ve bizim ülkemize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Hiçbir ülke için yabancı bir çocuk yoktur. Çocuklara yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz. Bütün Türklere, bütün ülkeye bütün millete çok teşekkür ederiz. Bizde inşallah sizlere bir şekilde destek çıkacağız. Umut ediyoruz bizim ülkemizde savaş bittikten sonra bizde sizleri misafir olarak davet edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ahmet Ağaoğlu: TFF’nin şahsiyetine zarar verecek eleştirilerde, kurum zarar görür

Selçuk BAŞAR – Aleyna KESKİN / TRABZON, (DHA) – Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu, “TFF’nin almış olduğu bir karar var. İçimize sindiririz, sindiremeyiz, beğeniriz, beğenmeyiz, eleştirebiliriz, sıkıntılar varsa tartışabiliriz. Değiştirilmesi yönünde çabalar sarf ederiz ama federasyonun şahsiyetine zarar verecek ölçüde eleştiri konusu yaptığımız zaman kurum zarar görür. Kurumun zarar gördüğü bir yerde de ülke futbolu zarar görür. Ve bu zararın bedelini de hem futbol olarak hem spor olarak biz hepimiz ülke futbolunun paydaşları olarak öderiz” dedi.

Trabzonspor Başkan Ahmet Ağaoğlu, Kulüpler Birliği Vakfı tarafından organize edilerek Trabzon’a getirilen Ukraynalı savaş mağduru 60 sporcuyu Özkan Sümer Futbol Akademisi’nde ağırladı. Başkan Ağaoğlu burada yaptığı açıklamada “Biraz yorucu oldu ama çocukların en ufak bir gülümsemesi, en ufak bir memnuniyeti her şeye bedel. İnşallah bu çocuklarımızın ülkelerinde her şey en kısa sürede normale döner. Ama çocuklarımız 6 ayla 2 yıla kadar bir süre bizim misafirimiz olacaklar. Rizespor, Kayserispor ve Sivasspor ev sahipliği yapacaklar bizimle birlikte. Antalyaspor kulübüne göndermeyi düşündüğümüz 13 sporcu çeşitli nedenlerle uçağa yetişememişler. İlerleyen süreç içerisinde belki çocuklarımız gelebilirler ve sayıları da artabilir. Başından beri bizimle ilgilenen ve çok kısa sürede bu operasyonu gerçekleştirmemizde bizlere yardımcı olan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Türkiye Cumhuriyeti Ukrayna Büyükelçisine ve bu işin operasyonunu gerçekleştiren herkese teşekkür ederiz. Farkındayız. Çocuklarımız 6 ila 16 yaş arasında değişen yaşlara sahipler. Bu büyük bir sorumluluk. Böylesine zor bir dönemde bu sorumluluğu almakta bir an bile tereddüt etmedik” şeklinde konuştu.

“FEDERASYONUN ALMIŞ OLDUĞU KARARA SAYGI DUYARIZ”

MHK’nin hakemlerle ilgili aldığı ve Tahkim Kurulu’nun bozduğu kararla ilgili de konuşan Ahmet Ağaoğlu, “Bizim duruşumuz başından beri aynı Trabzonspor kulübü olarak. Benim sürekli olarak söylediğim bir şey var. Türkiye Futbol Federasyonu futbolun amir kuruludur. Genel kurulda seçimle görev başına gelir, yasaların Türkiye Futbol Federasyonuna tanımış olduğu haklar vardır. Yasaların kendisine vermiş olduğu haklara dayanarak TFF’nin sorumlulukları açıktır. TFF’nin almış olduğu bir karar var. İçimize sindiririz, sindiremeyiz, beğeniriz, beğenmeyiz, eleştirebiliriz, sıkıntılar varsa tartışabiliriz. Değiştirilmesi yönünde çabalar sarf ederiz ama federasyonun şahsiyetine zarar verecek ölçüde eleştiri konusu yaptığımız zaman kurum zarar görür. Kurumun zarar gördüğü bir yerde de ülke futbolu zarar görür. Ve bu zararın bedelini de hem futbol olarak hem spor olarak biz hepimiz ülke futbolunun paydaşları olarak öderiz. Onun için içimize sindirelim veya sindirmeyelim federasyonun almış olduğu bir karar vardır federasyonun almış olduğu karara Trabzonspor kulübü saygı duyar. Bunun da altını çok açık ve net olarak çizmekte de hiçbir sakınca görmüyorum. Ülke futbolunu yöneten, seçimle genel kurulda iş başına gelen Türkiye Futbol Federasyonuna karşı saygımız federasyon başkanlığı yapmış bir insan olarak Trabzonspor’un duruşu ve Trabzonsporluluk bunu gerektirir” dedi.

“BEN KİMSEYİ GENEL KURULA DAVET ETMEDİM”

‘TFF’yi seçime çağırdığınız konusu gündeme geldi’ yönündeki bir soru üzerine başkan Ağaoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Benimde dikkatimi çeken bir konuydu bu. Orada ifade etmek istediğim şey son derece açık. Sıkıntımız varsa, bir problem varsa, şikayetimiz varsa bunu dile getirebileceği yer genel kurullardır dedim. Ben kimseyi genel kurula davet etmedim. Bu spor kulüplerimizde de böyledir, Trabzonsporumuzda da böyle. Biz 30 yıldır bu terbiye ile büyüdük. Bir yönetimi iş başına getirirsiniz. Yönetimi iş başına getirdikten sonra eleştirilerimiz olur, farklı düşüncelerimiz olur. Bunu dile getiririz. Ama ciddi anlamda sıkıntımız varsa bunu dile getirebileceğimiz yer genel kurullardır. Benim dün söylemeye çalıştığım şey buydu. Ama tabi haber sitelerinde ‘Ahmet Ağaoğlu TFF’yi genel kurula davet etti’ şeklinde bir iki haber çıktığına bende tanık oldum. Asla böyle bir şey söz konusu değildir”